| Brand: | Sony Ericsson |
| Model: | T290 |
| Release Date: | 2004, Q4 |
| Display | |
| Size: | 1.45 inches, 6.6 cm2 (~14.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 101 x 80 pixels (~89 ppi density) |
| Technology: | STN, 4096 colors |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 700 mAh battery (BST-30) |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 101 x 44 x 19 mm (3.98 x 1.73 x 0.75 in) |
| Weight: | 73 g (2.57 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |