| Brand: | Sony Ericsson |
| Model: | K618 |
| Release Date: | 2006, August |
| Size: | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm2 (~24.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Capacity: | Removable Li-Ion battery |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | Memory Stick Micro (M2), up to 2 GB |
| Dimensions: | 102 x 45.2 x 16.9 mm (4.02 x 1.78 x 0.67 in) |
| Weight: | 89 g (3.14 oz) |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Vibrant Black, Bright White |