| Brand: | Sony Ericsson |
| Model: | K510 |
| Release Date: | 2006, February |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 28 x 35 mm, 10.2 cm2 (~22.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 750 mAh battery (BST-36) |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 101 x 44 x 17 mm (3.98 x 1.73 x 0.67 in) |
| Weight: | 82 g (2.89 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Midnight Black, Polished Purple |