| Brand: | Sonim |
| Model: | XP8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC4 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 508 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 152 x 79.5 x 18 mm (5.98 x 3.13 x 0.71 in) |
| Weight: | 335 g (11.82 oz) |
| Build: | IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1m for 30 min) MIL-STD-810G |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, magnetic connector |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~756 USD |