| Brand: | Sonim |
| Model: | XP6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 2.63 inches, 21.3 cm2 |
| Resolution: | 320 x 432 pixels, 4:3 ratio (~204 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Yes |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 137 x 64.5 x 20.5 mm (5.39 x 2.54 x 0.81 in) |
| Weight: | 270 g (9.52 oz) |
| Build: | MIL-STD-810G compliant IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.8m for 30 min) Drop resistant up to 2m Operational range -20°C to +55°C Flashlight |
| Sim: | Micro-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~529 USD |