| Brand: | Sonim |
| Model: | XP5s |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 2.64 inches, 21.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 432 pixels, 4:3 ratio (~204 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 1 |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3180 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Sonim OS (based on AOSP Android 8.1) |
| Dimensions: | 141 x 64 x 23 mm (5.55 x 2.52 x 0.91 in) |
| Weight: | 260 g (9.17 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/e/k/r/h, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~367 USD |