| Brand: | SONIM |
| Model: | XP5 |
| Type: | Feature phone |
| Display | |
| Size: | 2.4" |
| Resolution: | 240 x 320 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3180.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 8926 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 4GB |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 23.4 mm |
| Weight: | 235 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/r |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | GPS |
| Colors: | Black |