| Brand: | Sonim |
| Model: | XP400 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.5 inches, 101.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~272 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Chipset: | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 613 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 170 x 78 x 10.2 mm (6.69 x 3.07 x 0.40 in) |
| Weight: | 230 g (8.11 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~270 USD |