| Brand: | Sonim |
| Model: | XP3300 Force |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | MediaTek MT6235 platform |
| Dimensions: | 126 x 60 x 25 mm (4.96 x 2.36 x 0.98 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | MIL-STD-810G compliant IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 60 min) Drop resistant up to 2m Operational range -20°C to +55°C Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Black/Yellow |
| Usd: | ~400 USD |