| Brand: | SONIM |
| Model: | XP3 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Display | |
| Size: | 2.8" |
| Resolution: | 240 x 320 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2300.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm SM6115 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 11 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 28 mm |
| Weight: | 223 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Nfc: | Yes |
| Colors: | Black |