| Brand: | Sonim |
| Model: | XP3 Enduro |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 1180 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | No |
| Dimensions: | 118.8 x 56.3 x 24.6 mm (4.68 x 2.22 x 0.97 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810F compliant Drop resistant up to 2m |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Yellow |
| Usd: | ~410 USD |