| Brand: | Sonim |
| Model: | XP3.20 Quest |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~159 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Selfie Specs: | No |
| Capacity: | 1850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 119 x 56 x 25 mm (4.69 x 2.20 x 0.98 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810F compliant Drop resistant up to 2m Operational range -20°C to +55°C Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Yellow |
| Usd: | ~464 USD |