| Brand: | Sonim |
| Model: | XP3 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 304 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Sonim OS (based on AOSP Android 8.1) |
| Dimensions: | 112 x 58 x 27 mm (4.41 x 2.28 x 1.06 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/r, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~205 USD |