| Brand: | Sonim |
| Model: | XP2.10 Spirit |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 130.7 x 59.7 x 21.7 mm (5.15 x 2.35 x 0.85 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810D compliant Drop resistant up to 2m Operational range -20°C to +55°C Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |