| Brand: | Sonim |
| Model: | XP100 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc T127 |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDXC |
| Dimensions: | 145 x 62 x 16.2 mm (5.71 x 2.44 x 0.64 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant LED flashlight |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | No |
| Colors: | Black |