| Brand: | Sonim |
| Model: | XP10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~439 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless charging |
| Chipset: | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x1.9 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 13, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 161 x 77.5 x 16.4 mm (6.34 x 3.05 x 0.65 in) |
| Weight: | 320 g (11.29 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 60 min) MIL-STD-810H compliant Drop resistant up to 2m |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/mc, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, magnetic connector pins |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~540 USD |