| Brand: | Sonim |
| Model: | XP1 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 1.77 inches, 28 x 35 mm, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | No |
| Dimensions: | 114 x 50 x 22 mm (4.49 x 1.97 x 0.87 in) |
| Weight: | 130.3 g (4.59 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.6m |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | miniUSB (charging only) |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Yellow & Black |