| Brand: | Sonim |
| Model: | XP Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), PDAF 13 MP, (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | Wireless charging |
| Chipset: | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 720 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 171 x 80 x 12 mm (6.73 x 3.15 x 0.47 in) |
| Weight: | 277 g (9.77 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 60 min) MIL-STD-810H compliant Drop resistant up to 2m |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, magnetic connector pins |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~572 USD |