| Brand: | SMARTEC |
| Model: | Smartab S4 |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 1024 x 600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2800.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MTK831 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 5.1 Lollipop |
| Body | |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, White |