| Brand: | Siemens |
| Model: | SL55 |
| Release Date: | 2003, Q2 |
| Display | |
| Resolution: | 101 x 80 pixels |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Po 500 mAh battery (EBA-520) |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 82 x 45 x 22 mm, 63 cc (3.23 x 1.77 x 0.87 in) |
| Weight: | 79 g (2.79 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |