| Brand: | Siemens |
| Model: | SL45 |
| Release Date: | 2000 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 24 x 29 mm, 7.1 cm2 (~14.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 101 x 80 pixels, 7 lines (~86 ppi density) |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 540 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | MMC, 32 MB included |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 46 x 17 mm, 69 cc (4.13 x 1.81 x 0.67 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |