| Brand: | Siemens |
| Model: | CX70 Emoty |
| Release Date: | 2004, Q3 |
| Display | |
| Resolution: | 132 x 176 pixels, 9 lines, 4:3 ratio |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 115 x 56 x 24 mm (4.53 x 2.20 x 0.94 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Bluewater |