| Brand: | Siemens |
| Model: | CL50 |
| Release Date: | 2002, Aug |
| Display | |
| Resolution: | 112 x 64 pixels, 16:9 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 73 x 39 x 22 mm, 59 cc (2.87 x 1.54 x 0.87 in) |
| Weight: | 73 g (2.57 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 2 - Champagne, Pearl white |