| Brand: | Samsung |
| Model: | Z720 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.1 inches, 13.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~190 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 104.5 x 51.3 x 13.8 mm (4.11 x 2.02 x 0.54 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Violet/Gold, Silver, Red |
| Price | |
| Usd: | ~194 USD |