| Brand: | Samsung |
| Model: | Z700 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 96 x 48.5 x 26.5 mm (3.78 x 1.91 x 1.04 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |