| Brand: | Samsung |
| Model: | Z620 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.3 inches, 16.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~174 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | rotating lens |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 103 x 54 x 11.8 mm (4.06 x 2.13 x 0.46 in) |
| Weight: | 96.5 g (3.39 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black/Pink, Silver, Blue |