| Brand: | Samsung |
| Model: | Z4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 4.5 inches, 57.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Tizen 3.0 |
| Dimensions: | 132.9 x 69.2 x 10.3 mm (5.23 x 2.72 x 0.41 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Gold |
| Usd: | ~86 USD |