| Brand: | Samsung |
| Model: | Z370 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 220 x 176 pixels (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 112 x 50 x 8.4 mm (4.41 x 1.97 x 0.33 in) |
| Weight: | 71 g (2.50 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black, Silver, Violet |
| Price | |
| Usd: | ~151 USD |