| Brand: | Samsung |
| Model: | Z3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum SC7730 |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Tizen 2.3, upgradable to 2.4 |
| Dimensions: | 141.6 x 70 x 7.9 mm (5.57 x 2.76 x 0.31 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Sim: | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Silver, Gold |
| Usd: | ~119 USD |