| Brand: | Samsung |
| Model: | Z240 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.1 inches, 13.9 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~134 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 94.7 x 49.6 x 16.8 mm (3.73 x 1.95 x 0.66 in) |
| Weight: | 96 g (3.39 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Scarlet red, Pearl white, Indigo blue |
| Price | |
| Usd: | ~97 USD |