| Brand: | Samsung |
| Model: | Z150 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 1.9 inch (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 118 x 47 x 9.8 mm (4.65 x 1.85 x 0.39 in) |
| Weight: | 77 g (2.72 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black |