| Brand: | Samsung |
| Model: | Z110 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 33 x 45 mm, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | RS-MMC |
| Body | |
| Dimensions: | 95 x 50 x 24 mm (3.74 x 1.97 x 0.94 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver |