| Brand: | Samsung |
| Model: | Z107 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 192 pixels, 8 lines |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA, 180 deg. rotating lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 960 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 48 x 25 mm (3.50 x 1.89 x 0.98 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Grey, Blue |