| Brand: | Samsung |
| Model: | Z1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | PLS LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum SC7727S |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Tizen 2.3 |
| Dimensions: | 120.4 x 63.2 x 9.7 mm (4.74 x 2.49 x 0.38 in) |
| Weight: | 112 g (3.95 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Black, Wine Red |
| Usd: | ~86 USD |