| Brand: | Samsung |
| Model: | Xcover 271 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 120.7 x 53 x 17.9 mm (4.75 x 2.09 x 0.70 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Sensors: | Compass |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~119 USD |