| Brand: | Samsung |
| Model: | X830 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.46 inches, 6.0 cm2 |
| Resolution: | 128 x 220 pixels, 16:9 ratio (~174 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 84 x 30 x 20 mm (3.31 x 1.18 x 0.79 in) |
| Weight: | 72 g (2.54 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Pure White, Orange, Pink |
| Price | |
| Usd: | ~162 USD |