| Brand: | Samsung |
| Model: | X650 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels, 8 lines |
| Technology: | UFB, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 87 x 44 x 20 mm (3.43 x 1.73 x 0.79 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver White, Rose Pink, Sky Blue |