| Brand: | Samsung |
| Model: | X520 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~108 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 42 x 18 mm (3.50 x 1.65 x 0.71 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Blue, Red, Green |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |