| Brand: | Samsung |
| Model: | X210 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels, 8 lines |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 86.2 x 43.9 x 19.7 mm (3.39 x 1.73 x 0.78 in) |
| Weight: | 76 g (2.68 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |