| Brand: | Samsung |
| Model: | X160 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 28 x 35 mm, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels, 8 lines (~114 ppi density) |
| Technology: | UFB, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 86.6 x 44 x 19.9 mm (3.41 x 1.73 x 0.78 in) |
| Weight: | 77 g (2.72 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Blue, Pink, Silver |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |