| Brand: | Samsung |
| Model: | Wave M S7250 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.65 inches, 39.7 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~158 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | w480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | w480p@30fps |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 832 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | bada 2.0 |
| Dimensions: | 113.8 x 63.3 x 12.2 mm (4.48 x 2.49 x 0.48 in) |
| Weight: | 121 g (4.27 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | Carrier dependent |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~130 USD |