| Brand: | Samsung |
| Model: | W999 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 111 x 59 x 17.8 mm (4.37 x 2.32 x 0.70 in) |
| Weight: | 206 g (7.27 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n , hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |