| Brand: | Samsung |
| Model: | W880 AMOLED 12M |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.3 inches, 31.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~283 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 12 MP, AF, 3x optical zoom |
| Main Features: | Xenon flash, LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1080 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 115.8 x 56.9 x 16.3 mm (4.56 x 2.24 x 0.64 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~216 USD |