| Brand: | Samsung |
| Model: | Vodafone 360 M1 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Technology: | TFT , 16M colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Linux-based LiMo R2.0.1 |
| Dimensions: | 112 x 55.4 x 13.4 mm (4.41 x 2.18 x 0.53 in) |
| Weight: | 111 g (3.92 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, White, Red |
| Usd: | ~140 USD |