| Brand: | Samsung |
| Model: | Vodafone 360 H1 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | LiMo OS |
| Dimensions: | 115.9 x 58 x 12.9 mm, 60 cc (4.56 x 2.28 x 0.51 in) |
| Weight: | 134 g (4.73 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Silver |
| Usd: | ~140 USD |