| Brand: | Samsung |
| Model: | U750 Zeal |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 880 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 101.9 x 51.8 x 17.1 mm (4.01 x 2.04 x 0.67 in) |
| Weight: | 123 g (4.34 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~108 USD |