| Brand: | Samsung |
| Model: | U485 Intensity III |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 112 x 54 x 14.5 mm (4.41 x 2.13 x 0.57 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Build: | MIL-STD-810F compliant salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / CDMA2000 |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~86 USD |