| Brand: | Samsung |
| Model: | U380 Brightside |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.1 inches, 29.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~129 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 111 x 60 x 14 mm (4.37 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |