| Brand: | Samsung |
| Model: | T929 Memoir |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | xenon flash |
| Main Video: | w480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | w480p@30fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 105.9 x 53.6 x 14 mm (4.17 x 2.11 x 0.55 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Silver |
| Usd: | ~119 USD |