| Brand: | Samsung |
| Model: | T739 Katalyst |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.1 inches, 13.9 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~134 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 960 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 100.8 x 50.3 x 16.5 mm (3.97 x 1.98 x 0.65 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g - UMA only |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |